Modelka Techniczna - Na czym polega jej praca?
To nie praca na wybiegu ani przed obiektywem aparatu, lecz z technologami odzieży oraz z projektantami. O jakiej pracy mowa? Sprawdź, czym zajmuje się modelka techniczna i kto może nią zostać.
Modelka, fotomodelka, modelka dłoni, modelka techniczna…
Modelka to bardzo popularny zawód i mniej więcej każdy potrafi opisać, co wchodzi w zakres jej obowiązków. Są modelki wybiegowe, które podczas pokazów mody prezentują ubrania projektantów. Istnieją też modelki komercyjne, fotomodelki, których wizerunek jest wykorzystywany w reklamach oraz kampaniach na bilbordach, w katalogach, czasopismach oraz w Internecie. Na rynku działają również modelki określonej części ciała, na przykład modelki dłoni czy modelki nóg. To jednak nie wszystko. Coraz częściej można zauważyć to, że firmy odzieżowe poszukują modelek technicznych. Tutaj charakter pracy jest zupełnie inny, gdyż nie chodzi ani o chodzenie po wybiegu, ani o pracę przed obiektywem.
Czym zajmuje się modelka techniczna?
Modelka techniczna ma za zadanie przymierzanie prototypowych egzemplarzy odzieży, która wejdzie do nowej kolekcji w sklepach. W tym przypadku najważniejsze są wymiary – najczęściej są poszukiwane kobiety w standardowym rozmiarze M oraz L, jak również mężczyźni o tychże rozmiarach.
Praca, jaką wykonuje modelka techniczna, jest bardzo pomocna szczególnie technologom odzieży zajmującym się doborem tkanin, jak i projektantom. Możliwość zobaczenia danego projektu na ciele – a nie na sztywnym manekinie – jest niezwykle cenna. Wówczas można łatwo przekonać się, czy potrzebne są korekty i udoskonalenia, jak dane ubranie pracuje, jak się układa i zachowuje w ruchu, czy nic nie odstaje itp.
Jakie są zalety pracy jako modelka techniczna?
Praca modelki technicznej nigdy nie jest nudna i sprawia dużo radości, szczególnie osobom interesującym się modą. Przede wszystkim jest okazją do zobaczenia projektów wcześniej niż wszyscy pozostali, podpowiedzenia, co ewentualnie można poprawić, czy któryś element jest szczególnie niewygodny. To praca z osobami kreatywnymi, otwartymi, gdzie panuje ogólnie luźna atmosfera. Bonusem zatrudnienia jako modelka techniczna są także zniżki na zakupy w danym sklepie. To również szansa do przekonania się na własne oczy, jak pracuje przemysł modowy „od kuchni”, jak powstają projekty, które potem widzimy na wieszakach. Można zatem w świetny sposób połączyć pracę z przyjemnością.
Model Techniczny Męski
Model techniczny współpracuje wraz z kreatywnym zespołem projektowym przy opracowywaniu i przymierzaniu wzorów ubrań, zanim jeszcze zostaną przekazane do produkcji. Współpraca polega przede wszystkim na dopasowywaniu właściwego rozmiaru do modela technicznego, ale też ponadto wyrażenia spostrzeżeń dotyczących mierzonych modeli ubrań, czy wygody podczas użytkowania przez osobę zatrudnioną.
Z technologiami współpracują modele techniczni o rozmaitych wymiarach sylwetki od S do XXL, w zależności od potrzeb danej marki tworzącej kolekcje odzieży męskiej na dany sezon — koszul, spodni, bielizny, okryć wierzchnich, piżam, marynarek w zależności od zestawu ubrań w danej kolekcji letniej/zimowej. Do pracowni kreatywnych poszukiwani są prawdziwi mężczyźni, od których uwag czy spostrzeżeń zależą finalne kształty ubrań, które trafiają do produkcji masowej. Elegancka prezentacja, proporcje modelu muszą być odpowiednio dobrane, aby ogólna prezentacja była właściwa i wpisywała się we współczesne trendy modowe. W zawodzie modela technicznego są istotne wymiary i proporcje sylwetki męskiej – wzrost, obwód klatki piersiowej, talii, bioder, uda. Podczas pracy z modelem technicznym technolog odzieży dokładnie pobiera pomiary sylwetki. Model techniczny to przede wszystkim kreatywna i energiczna osoba, która bez problemu nawiązuje kontakt oraz chętnie wymienia się swoimi spostrzeżeniami na temat danego modelu ubrań.
Modelka techniczna i model techniczny - Obowiązki i Zakres Pracy
Modelka do mierzenia wzorów ubrań- Partnerska współpraca oraz wsparcie pracy projektantów mody, technologów, konstruktorów odzieży podczas projektowania nowej kolekcji ubrań
- Przedprodukcyjne dopasowywanie wzorów oraz tekstur kolekcji odzieży
- Wsparcie przy szczegółowej weryfikacji jakości, konstrukcji odzieży do danego wymiaru sylwetki
- Wyrażanie subiekywnych opinii na temat krojów, materiałów oraz dopasowanych wzorów
- Testowanie wygody noszenia oraz wyrażanie spostrzeżeń na temat użytkowania ubrań
- Zaangażowane uczestnictwo przy wprowadzaniu poprawek we wzorach przedprodukcyjnych ubrań w dynamicznym zespole projektowym