Wizerunek kobiety biznesu – podstawowe reguły ubioru hostess

Nie od dziś wiadomo, że ubiór zawsze pełni bardzo ważną rolę. W pewnych zawodach i sytuacjach obowiązuje mniej lub bardziej formalny dress code, czyli zbiór zasad dotyczący odpowiedniego doboru garderoby do miejsca i okazji. Oczywiście najważniejszymi cechami profesjonalnej hostessy jest umiejętność odnalezienia się w każdej sytuacji, pewność siebie, łatwość nawiązywania kontaktów, kompetentność oraz szczery uśmiech. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko to musi iść w parze z odpowiednim ubiorem – jesteśmy najczęściej oceniani właśnie na podstawie wyglądu. Strój hostessy to jeden z elementów promowania danego produktu czy usługi, a jak wiadomo – przyciągnięcie uwagi przełoży się na rozpoznawalność marki. To niewątpliwie klucz do sukcesu.

Firmowy strój czy własny komplet?

Podczas wykonywania zleceń hostessa może otrzymać cały strój od agencji, w której pracuje, bądź samą koszulkę z logotypem promowanej firmy. Często jednak ma miejsce sytuacja, że zakłada ubrania z własnej szafy. Wówczas otrzymuje wytyczne odnośnie na przykład konkretnego koloru koszuli, wyboru pomiędzy spódnicą czy spodniami oraz butami – na niskim czy na wysokim obcasie. Ważne jest zatem, by każda hostessa posiadała dobrej jakości białą oraz niebieską koszulę, biały i czarny T-shirt, elegancką spódnicę i spodnie, dżinsy oraz buty typu balerinki, jak i szpilki czy buty na słupku. Dobrze także, by wśród tych ubrań znalazła się również klasyczna sukienka, najlepiej w czarnym bądź granatowym kolorze. Posiadanie ubrań spełniających wymogi zleceniodawców to duży atut dla każdej hostessy. Dodatkowo bez problemu sprawdzą się w wielu sytuacjach, nie tylko tych służbowych.

Odpowiednie dopasowanie to podstawa

Należy zwrócić także uwagę na fakt, by każdy element garderoby był nie tylko odpowiedni do okazji i warunków atmosferycznych, w jakich przyszło hostessie pracować, ale przede wszystkim do jej figury. Ważne jest zatem, by znała ona swoje dokładne wymiary (by podać swojej agencji hostess bądź firmie zapewniającej strój) i aby była świadoma sylwetki – jej atutów oraz ewentualnych mankamentów. Pozwoli to na zakup ubrań, które będą pięknie układać się i prezentować na ciele. Istotne jest również zadbanie o szczegóły i zachowanie umiaru w dodatkach. Krzykliwe kolczyki, duże naszyjniki czy neonowy manicure raczej nie będą mile widziane.

Nie zapomnij o higienie

Nie można jednak zapominać o całokształcie wyglądu profesjonalnej i kompetentnej hostessy. Musi ona zadbać nie tylko o czysty i wyprasowany strój, lecz także o higienę osobistą. Wchodzi w to oczywiście przyjemny zapach perfum, świeży oddech oraz zadbany makijaż, fryzura i paznokcie.